Legoland Dánsko – Billund

dansko-top

Hodnocení místa: 5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Průměrné hodnocení 5.00 (1 Hlas)

Dánsko je zemí, kde LEGO® vzniklo a dostalo svůj název. „LEg GOdt“ znamená v dánštině "Dobře si hrát" a právě odsud je název odvozen.

Historie LEGO®

Stavebnice vznikla v roce 1932 v Dánsku jako původně dřevěná. Zakladatelem značky byl pan Ole Kirk Christiansen. Teprve později, se změnil materiál na plast a firma se zásadně rozšířila. V městě Billund (ve středu Jutského poloostrova) je velká továrna kde se LEGO® vyrábí a zároveň úplně první a „nejopravdovější“ LEGOLAND na světě, který vznikl v roce 1968. Další Legolandy jsou třeba v Německu, Velké británii nebo Californii.

Jednotlivé části Legolandu

dansko1LEGO® MINILAND – asi 20miliónů kostiček zde tvoří srdce Legolandu. K vidění jsou všemožné stavby, zejména ty které charakterizují Dánsko. Uvnitř Minilandu jezdí mini lodě i autobusy a budí tím větší realistický dojem. K vidění je i ropná plošina s pohybujícím se jeřábem či větrné elektrárny s točícími se vrtulemi.

Divoký západ – můžete se projet vláčky mezi bizony a hlodavci vyskakujícími ze svých nor (všechny zvířata jsou z LEGA®) nebo se projet v kánoi na divoké řece či se vypravit do zlatého dolu. Zde najdete i snad největší LEGO® stavbu a to 14metrů vysokou sochu indiána.

Svět pirátů –kromě pirátské lodi je zde k vidění několik pirátů (postaviček z LEGO®) v životní velikosti a většina z nich v nějakém pohybu.

Rytíři s hradem – ale nikoli nějakou miniaturou, ale pořádným velkým hradem, který vypadá velmi realisticky. Můžete se projet na obrovské dračí horské dráze.

Mezi další atrakce patří například část pro nejmenší s kostičkami LEGO® DUPLO, 4D kino s nějakým filmem, zemi polárních medvědů, několik atrakcí s vodou – například lodičky pro malé děti, požární auto se stříkačkou, divokou řeku se speciálním člunek, která se spíše podobá divoké dráze a mnoho dalších. V některých částech parku jsou k dispozici vysoušeče, které vás profouknou i s oblečením a usuší jej přímo na vás (za poplatek).

Ceny a otevírací doba

Jednodenní vstupenka stojí:

 • 309 dánských korun pro dospělého
 • 289 dánských korun pro dítě nebo seniora

Při včasné rezervaci alespoň 7dní předem, získáte 15% slevu. Lístky je možné kupovat online.

Rozhodně zajímavé je koupit si dvoudenní vstupenku. Za jeden den celý LEGOLAND park nemáte šanci projít a dvoudenní vstupenky jsou cenově zajímavé:

 • 408 dánských korun pro dospělého
 • 388 dánských korun pro dítě nebo seniora

Případně speciální rodinná vstupenka:

 • 799 dánských korun pro TŘI člennou rodinu
 • 999 dánských korun pro ČTYŘ člennou rodinu
 • 1085 dánských korun pro PĚTI člennou rodinu

Otevírací doba parku je různá podle ročního období. Přesně můžete najít otevírací dobu na oficiální stránce.

Ubytování uvnitř a poblíž Legolandu

Na výběr máte tři základní možnosti. Každopádně se připravte, že ceny ubytování jsou vyšší než je obvyklé u nás.

1) Ubytovat se v LEGOLAND hotelu – jedná se o čtyřhvězdičkový hotel přímo vedle Legolandu. Na výběr jsou tematické pokoje: piráti, rytíři a princezny a dobrodružné. Hotel má vlastní vchod do Legolandu a z oken pokojů je také vidět na zábavní park. Děti dostávají LEGO dárek. Objednávat je možné na webu Legolandu nebo na webu Booking.com (zde je to levnější).

2) Ubytování v Holiday Village – tedy přírodní park, kde je na výběr: TIPI stan, chatka a karavan. Chatky jsou pak navíc ve stylech: divoký západ, pirátská a standardní (obyčejná). Objednávat je možné online na webu.

3) Ubytovat se poblíž v nějakém jiném hotelu. Doporučuji hledat na Booking.com na speciální stránce s výpisem hotelů poblíž Legolandu.

Mapa Legolandu

Na oficiálním webu je interaktivní mapa s popiskem jednotlivých atrakcí. Obrázek níže proklikává na tuto mapu.

mapa-legoland-dansko

Doprava a parkování

 • Letecky – kousek od Legolandu je Dánské letiště Billund Lufthavn (kód letiště BLL).
 • Zájezd – Dánsko je relativně daleko na příjezd autem, proto doporučuji využít nějaký organizovaný zájezd. Viz například nabídka zde.
 • Autem – pokud pojedete vlastním vozem, počítejte se sice delší, ale pohodovou cestou. Billund není daleko od dálnice, která je napojena i na německé dálnice. U Legolandu je několik velkých parkovišť (viz mapa parkovišť). Cena parkování je 50 dánských korun na den a lístek je možné koupit i online.
 • Karavanem – je zakázáno zůstávat na parkovišti přes noc. Pokud máte karavan, musíte využít oficiální kempování v parku.

Další užitečné informace

 • V části parku „Traffic School“ je dětské centrum, kde je k dispozici zdravotnický personál, možnost ohřátí dětské stravy, přebalovací pulty a další nezbytné zázemí pro nejmenší návštěvníky a jejich maminky.
 • Na informačním centru jsou k dispozici bankovní služby. Vymění vám tady eurové bankovky na dánské koruny. Neberou mince ani jinou měnu než Eura.
 • U vchodu je bankomat na výběr hotovosti. V celém areálu je možné platit běžnými kreditními kartami.
 • V celém parku je zakázána jízda na kolech, kolečkových bruslích a skateboardech. Povoleny jsou dětské kočárky a invalidní vozíky. Dětské kočárky (golfky) jsou i na půjčení za 60 dánských korun.
 • Návštěvy psů jsou povoleny s podmínkou, že jej máte plně pod kontrolou (na vodítku). Také je vyžadováno, abyste si po svých pejscích uklízeli.

Kam dál?